ROZMIAR 110 x 43 cm
Unikalna fotografia panoramiczna przedstawiająca żaglowiec SV Dar Pomorza.
Autor: Marek Czarnecki (artysta fotografik)
Fotografia wykonana w technologii cyfrowej, z szeregu pojedynczych kadrów, które następnie zostały złożona w pełną panoramę.
Wydruk cyfrowy wykonany na papierze fotograficznym, z zastosowaniem atramentów pigmentowych UltraChrome TMHDR firmy Epson.
Fotografia podpisana przez autora.
Aby otrzymać zdjęcie oprawione w ramę wybierz wariant (rama aluminiowa czarna).
Temat zdjęcia:
Zdjęcie z autorskiego projektu artysty fotografika Marka Czarneckiego "Żaglowce Świata klasy A i B", przedstawia żaglowiec o nazwie: SV Dar Pomorza.
Zbudowany w latach 1909-1910 w stoczni Blohm und Voss w Hamburgu (1909–1910) na zamówienie Deutscher Schulschiff Verein.
W następnych latach odbywał – pod nazwą „Prinzess Eitel Friedrich” – szkolne podróże, letnią (kandydacką, po wodach europejskich) i zimową (na Morze Karaibskie). Po I wojnie światowej został – postanowieniami traktatu wersalskiego przekazany do Francji w ramach reparacji wojennych.
Od roku 1922 należał do Societe Anonyme de Navigation – Les Armateurs Francais (Paryż) lecz nie był eksploatowany. W roku 1926 fregata została przejęta przez Les Navires Ecoles Francais Saint-Nazaire – zamierzano ją eksploatować pod nazwą „Colbert”, jednak tych planów nie zrealizowano. Na początku roku 1927 roku fregatę przejął baron Maurice de Forest, który planował jej przebudowę na jacht z napędem mechanicznym, jednak wkrótce zrezygnował i wystawił fregatę na sprzedaż. Została zakupiona w lipcu 1929 roku przez polski Komitet Floty Narodowej i inne organizacje, poszukujące jednostki, która mogłaby zastąpić szkolny żaglowiec Lwów. Polską fregatę, początkowo nazwaną „Pomorze”, z trudnościami (omal nie zatonęła w Zatoce Biskajskiej) przeholowano do duńskiej stoczni w Nakskov, gdzie została odnowiona i przebudowana; m.in. wstawiono silnik spalinowy, wymieniono olinowanie i instalację elektryczną.
Pod nazwą „Dar Pomorza”, nadaną dla upamiętnienia znacznego wkładu finansowego społeczeństwa Pomorza, przybyła do Gdyni 19 czerwca 1930 roku.
Pod polską banderą „Dar Pomorza”: odbył 102 rejsy szkolne, przepłynął pół miliona mil morskich – jest to odległość równa około 25 rejsom dookoła świata, zasłynął jako pierwszy statek w dziejach polskiej bandery handlowej, który opłynął dookoła świat, wyszkolił 13.384 studentów.
W polskiej historii statku dowodziło nim sześciu komendantów: jako pierwszy kpt.ż.w. Konstanty Maciejewicz-Matyjewicz, jako ostatni – kpt.ż.w. Tadeusz Olechnowicz. Ze służby wycofanio w 1982 roku. Obecny armator: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.