ROZMIAR 40 x 106 cm
Unikalna fotografia panoramiczna w pionie przedstawiająca żaglowiec STS Sedov.
Autor: Marek Czarnecki (artysta fotografik)
Fotografia wykonana na filmie slajdowym przy użyciu aparatu panoramicznego Roundshot.
Wydruk cyfrowy wykonany na papierze fotograficznym, z zastosowaniem atramentów pigmentowych UltraChrome TM HDR firmy Epson.
Fotografia podpisana przez autora.
Aby otrzymać zdjęcie oprawione w ramę wybierz wariant (rama aluminiowa czarna).
Temat zdjęcia:
Zdjęcie z autorskiego projektu artysty fotografika Marka Czarneckiego "Żaglowce Świata klasy A i B", przedstawia żaglowiec o nazwie: STS Sedov.
Należący dawniej do ZSRR stalowy, czteromasztowy bark, zbudowany w 1921 r. przez stocznię "Germania" w Kielu jako "Magdalene Vinnen". Był jednym z wielu ówczesnych windjammerów. Do 1936 r. pływał jako statek towarowo-szkolny wożąc saletrę z Chile. Po sprzedaniu towarzystwu "Norddeutscher Lloyd" woził wełnę z Australii pod nazwą "Kommodore Johnson".
Po II wojnie światowej został przyznany ZSRR jako część reparacji wojennych i przemianowany na „Siedov”, na cześć rosyjskiego polarnika Georgija Siedowa (1877-1914). Pierwszy rejs pod nową banderą „Siedov” odbył w 1952 roku jako szkolny statek Marynarki Wojennej ZSRR. Później był statkiem szkolnym Ministerstwa Rybołówstwa. W 1957 r. prowadził badania hydrograficzne na Atlantyku, pełniąc funkcję statku oceanograficznego Akademii Nauk. W latach 1975–1981 stacjonował w Kronsztadzie. Po remoncie w 1981 r. powrócił do aktywnego pływania. W 1982 r. po raz pierwszy w swej historii przybył do Szczecina. Od 1986 r. uczestniczył w regatach Operacji Żagiel (Cutty Sark Tall Ship Races). Od 1991 roku armatorem był Uniwersytet Techniczny w Murmańsku, a obecnie Wyższa Szkoła Morska w Kaliningradzie. W 2007 r. gościł w Szczecinie na finale The Tall Ships’ Races 2007 (Operacja Żagiel). Do czasu zwodowania ogromnych pasażerskich wycieczkowców żaglowych (Star Clipper) pozostawał największym żaglowcem na świecie.